Vyhledávání       Obchodní podmínky       Nápověda
 
Antikvariát
ISIS
 
Martínek, Vojtěch, 1887-1960:
Kamenný řád : Kus lidské historie [1. díl]


Martínek: Kamenný řád : Kus lidské historie [1. díl], 1946 Sfinx-Bohumil Janda, Praha 1946       Edice: Nové cíle č. 972 * Nová česká próza

Rozsah: 278-[II] s.    Formát: 20,0x13,0
Popis: Vázaná, obálka chybí, jinak dobrý stav. (85%)

Cena: 30 Kč

Nakladatelské údaje:
2. vydání. * Podle typografické úpravy Stanislava Kohouta. * Obálku navrhl Oldřich Menhart, dřevoryt na obálce od Václava Fialy.


Anotace:
Románová trilogie, psaná v letech 1939-1949. Autor v ní zachycuje osudy tří generací Poštulkova rodu, pevně srostléhous rodným "gruntem" na ostravsku. První díl, odehrávající se pou1. světové válce, líčí život rodiny pounáhlé smrti hospodáře, kdy se vlády na statku ujímá tvrdá vdova. Syn Toník a dcera Maryča se vzepřou její vůli. Jen pracovitá, drsná Karolina zůstává pouboku matčině a platí osobním štěstím a zdravím za oběť, kterou přinesla rodnému statku. Druhý díl trilogie se odehrává pou12 letech. Karolina pozná, že půdě se nesmí obětovat vlastní duše. Útěchu nachází v práci a v péči ouMaryčiny děti. Nejmladší Blažena se vdá za učitele a i Toník, který se vrátil domů, najde v Hedvě dobrou hospodyni a milovanou ženu. Závěrečný díl seznamuje čtenáře s osudy Poštulkova rodu za okupace, v boji proti nacistům. Všichni členové rodiny zaplatí tvrdou daň svobodě, ale nikdouz nich nezradí rodnou hroudu, která je prouně symbolem cti, práva a spravedlnosti.


Obsah:
První díl románové trilogie - jež na osudech selskéhourodu zpodobuje přeměny Ostravska v prvních čtyřech desítiletích tohotoustoletí - líčí nesnadný život rodiny poutragické smrti hospodáře a zápas vdovy oupřipoutání dětí krodovým tradicím.


 
  košík