Vyhledávání       Obchodní podmínky       Nápověda
 
Antikvariát
ISIS
 
Brecht, Bertolt, 1898-1956:
Třígrošový román


Brecht: Třígrošový román, 1935 Sfinx-Bohumil Janda, Praha 1935       Edice: Knižnice Nové cíle č. 635 * Evropská knihovna č. 16

Rozsah: 345, [6] s.    Formát: 21,9x14,3
Popis: Vázaná, dobrý stav, obálka chybí. (80%)

Cena: 60 Kč

Nakladatelské údaje:
[1. vydání]. Vydalounakladatelství Sfinx, B. Janda v Praze dne 24. dubna 1935. * Dreigroschenroman, 1934, Verlag Allert de Lange, Amsterdam. Z německé předlohy přeložil J. Zaorálek. Verše přeložil B. Mencák. * Typografickou úpravu navrhl Josef Hesoun. * Vytiskl Jiří Jelen na Mělníce garmondem písma Bodoni. Vazbu provedl A. Nepevný podle návrhu Josefa Hesouna. Ochranný obal vytiskl E. Grégr v Praze podle návrhu Jindřicha Štyrského.


Anotace:
Románové zpracování a rozvedení příběhu autorovy "Žebrácké opery", jejíž předlohou byla "Beggar's Opera" Johna Gaye (1728) - satira na nešvary a zkorumpovanost představitelů viktoriánské doby. Brecht umístil zápletku douLondýna v době burské války a pozměnil hrdiny a jejich funkce tak, aby vznikla symbolisovaná karikatura buržoasníhounárodohospodářství. Pan J.J. Peachum zůstává kořistným náčelníkem žebrácké bandy, ale ta už je organisována v koncern, vedený moderním kapitalistou, který za vedení pana Coaxe rychle pochopí výhody války, kterou Anglie vede. Pomocí korupčníhouúředníka prodávají vlasti zpuchřelé lodi proudopravu vojska douAfriky, a když se lod' potopí i s vojáky, svede se všechnouna stávku a sabotáž mizerně placených dělníků, proti nimž poštve Peachum svou žebráckou bandu, hrající úlohu vlasteneckých invalidů z války. Lupič Macheath se proměnil v organisátora jednotkových obchodů, prouněž dodávají zboží jehoulupičské bandy za spolupráce Macheathova policejníhoupřítele pana Browna. Moralisující tirády a monology jednotlivých postav, charakterisující pokrytectví doby, jsou parodií měšťáckých "psychologických" společenských románů, stejně jakouGayova opera byla ve své době parodií heroické opery Haendlovy.


 
  košík