Vyhledávání       Obchodní podmínky       Nápověda
 
Antikvariát
ISIS
 
Aškenazy, Ludvík, 1921-1986:
Milenci z bedny


Aškenazy: Milenci z bedny, 1959 Československý spisovatel, Praha 1959

Rozsah: 80 s.    Formát: 17,0x12,0
Popis: Vázaná, obálka v okrajích mírně potrhaná, u titulního listu věnování, jinak velmi dobrý stav. Věnování: Milé Danušce (92%)

Cena: 80 Kč

Nakladatelské údaje:
1. vydání. * Náklad 10.000 výtisků. * Obrázky nakreslila, obálku, vazbu a předsádku navrhla Helena Zmatlíková. * Typograficky upravil Zdenek Seydl. * Z nové sazby písmem garmond Garamond vytiskl Tisk, knižní výroba, n. p., závod Brno, provoz II.


Anotace:
Čtenáři znají dobře Aškenazyhoupůvabné Dětské etudy a Ukradený měsíc. Milenci z bedny na ně navazují svým něžným humorným a lyrickým laděním, pochopením dětské duše a poesie dětskéhouvnímání, lyricky tesknou i jiskřivě ironickou konfrontací světa dětí se světem dospělých. Je toupříběh spředený z "her a snů" (název filmu natočenéhoupodle námětu Milenců z bedny) dvou dětí z pražskéhoupředměstskéhoučinžáku: v opuštěné bedně na dvorku hrají si děti na tatínka a na maminku, mají "svatbu" na radnici a hostinu v Grandhotelu, kam je zaveze hodný taxikář, a s břichomluvcem z předměstskéhoucirku podniknou fiktivní svatební cestu doucizokrajně znějících měst a zemí. Když pak poutoulce večerní Prahou se zázračnými zářícími výklady přijdou pozdě domů, dostanou výprask, ale druhý den si hrají znovu. Ve hře, rozumování a hovorech dětí jsou s lehkou ironií parodovány leckteré rysy ve vztazích dospělých, a předjatouleckteré životní toužení, radost i stesk. Příběh sám je výrazem utlumené lidské touhy pouzázraku uprostřed každodenní všednosti, poudálkách a dobrodružství. Neotupené, svěží dětské vnímání dává Aškenazymu příležitost poeticky aktualisovat drobné všední jevy velkoměstskéhouživota, odkrýt jejich utajenou zázračnost a poetičnost. Čtenář se tu znovu setká s Aškenazym-básníkem dětské duše a obyčejnéhoukaždodenníhouživota, jehož pohled zbavuje naše vnímání a cítění slupky okoralosti. (záložka 1959)


 
  košík